Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Resi beyıydı. Anası İsmet Bayan, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Rabıtdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri uzmanı oldu. Marifet sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle birlikte Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orantı şarki Uygulayım Üniversitesi Mütevelli Heyet Kellekanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları bâtınin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedris Kurulu’nun ilk resi beyı olarak misyon aldı. Bu görevini ortalama 11 sene sürdürdü. Kellekanlığı döneminde mürtefiöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşhamur sarrafiyeladı. Bilimsel yayınlarda da kritik çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman nüshaları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Dünya Dirimlik Örgütü’nün yapılışunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Dirimlik Asamblesinde 6 sene boyunca Türk delegasyonunun sarrafiyekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç periyot, Yönetim Kuruluna da dü periyot reislik fail Doğramacı 1968 yılında sarrafiyekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca resi bey ve umumi dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu sarrafiyekanlığını yürütürken, Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca sarrafiyekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve sağlık bilimleri düzlükında çok nüshada ilmî makalesi, kitap sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok düzgün derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Pasış, Türe ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birbunca devletin resi beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en mürtefi nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve sağlam çok ulusal kasıntı Doğramacı’evet en maliyetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Yüce Herkes Meclisi kendisine Devlet Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 yıllık yaşantıı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla evveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu katkılarla sağlık, yetişek ve bilim bâtınin yarattığı kurumlarla hep kanalırlanacaktır.